Co musisz wiedzieć jadąc samochodem do Czech

Wakacje, urlop czy dłuższy weekend to świetny pomysł, by wypoczywając w Kudowie Zdrój, Karpaczu, czy Szklarskiej Porębie odwiedzić Czechy.

Nasi sąsiedzi posiadają sporą część Karkonoszy, Skalne Miasto - uznawane jako  prawdziwy “must have” do zobaczenia, czy przepiękną Pragę. 

W każdym kraju zasady obowiązujące podczas poruszania się po drogach, są inne. Warto dowiedzieć się więcej, by uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek. W poniższym artykule podpowiadamy, o czym musisz pamiętać wybierając się do Czech własnym samochodem.

Dokumenty

By przekroczyć granicę nie musisz mieć paszportu - wystarczy dowód osobisty. Ale uważaj - dotyczy on także dziecka. Dziecko podróżujące za granicę, także w Unii Europejskiej powinno posiadać dowód osobisty lub paszport. Kierowca powinien posiadać ważne prawo jazdy (papierowe, nie elektroniczne) oraz ubezpieczenie OC pojazdu. 

Polecam także zakupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne - koszt na jeden dzień pakietu assistance to ok. 15 zł, a są one niewspółmierne do kosztów ewentualnego holowania samochodu do Polski.

Płatne drogi

Czesi posiadają szeroko rozwiniętą bazę dróg płatnych. Już w 2021 roku przeszli na winiety elektroniczne. Zakup online winiety jest bardzo prosty. Na 10 dni koszt to niecałe 18 Euro. Podczas zakupu należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. I to wszystko. Brak winiety skutkować będzie wysokim mandatem. Lepiej więc zaopatrzyć się w nią zawczasu. Czeska policja bardzo skrupulatnie podchodzi do przepisów drogowych i tłumaczenie się, że nie było gdzie kupić lub "nie wiedziałem" na pewno nie przejdzie.

Po drodze spotkasz zapewne zapewne pośredników sprzedawających winiety - lepiej ich unikaj, bo cena jest znacznie, znacznie zawyżona.

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe akcesoria, jakie powinny znajdować się w samochodzie różnią się od tych obowiązujących w Polsce. Kierowca powinien posiadać:

  • apteczkę,

  • kamizelkę odblaskową,

  • komplet żarówek,

  • koło zapasowe,

oraz

  • trójkąt ostrzegawczy,

  • ważną gaśnicę.

Mimo iż wg. przepisów Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym przepisy danego kraju obowiązują tylko dla samochodów zarejestrowanych w nim, lepiej nie drażnić miejscowych policjantów i posiadać wymagane przedmioty. Także dla własnego bezpieczeństwa.

Przepisy


W Czechach margines błędu przy przekroczeniu prędkości to jedynie to 3km/h. Warto o tym pamiętać, że 50 to 50. 

Najważniejsze ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

  • 50 km/h na terenie zabudowanym,

  • 90 km/h na terenie niezabudowanym,

  • 110 km/h dla dróg ekspresowych,

  • 130 km/h na autostradach.

Podsumowując. Podróż samochodem do Czech świetny pomysł na jednodniową wycieczkę z Kudowy Zdrój do Pragi, czeskich Karkonoszy, Skalnego Miasta czy wielu innych przepięknych miejsc. Pamiętaj tylko, by mieć przy sobie stosowne dokumenty, a także wyposażyć auto dodatkowo w kamizelki, apteczkę, żarówki. Miłej podróży!Dodano: 2022-06-30 16:06:00

Komentarze (2)
Anonim
19.11.2022 21:33

Czy da sie dojechać bezpłatną trasą?

Anonim
26.09.2023 15:40

nie twój interes

Dodaj komentarz
Odpowiadasz na komentarz   Anonim  z 1.01.1970 01:00  Anuluj