Najciekawsze formacje skalne w Górach Stołowych

Szlak Skalnych Grzybów

Charakterystyczne skały o zauważalnie silniej zniszczonych erozją podstawach. Kształtem przypominają to grzyby, to maczugi, to baszty, to bramy. Można je znaleźć w południowej części Parku Narodowego Gór Stołowych, między Karłowem i Batorowem. Do Skalnych Grzybów najłatwiej dojść trzema szlakami: żółtym RadkówDuszniki-Zdrój, niebieskim Polanica-ZdrójWambierzyce oraz czerwonym Wambierzyce – Kudowa-ZdrójPolanica-Zdrój.

Poszukując tych niezwykłych skał, można poczuć się jak na prawdziwym grzybobraniu. Mianowicie są one nieregularnie „wysypane” wśród gęsto rosnących drzew, na około 2-kilometrowym odcinku. Ze Skalnych Grzybów warto wymienić „Borowika”, „Prawdziwka”, „Dwa Borowiki” i „Piętrowe Grzyby”. Z form o mniej oczywistych nazwach, na odnalezienie czekają m.in. „Głowa Psa”, „Młot”, „Żaba”, „Berło” „Pingwinki” czy „Rogacz”.

Grzybowe kształty skał wynikają z różnej odporności na erozję tworzących je poszczególnych warstw. Z biegiem setek, tysięcy i milionów lat, nadziemna podstawa stanie się zbyt słaba, by utrzymać górną część skały. Wtedy „kapelusz” niechybnie osunie się – dzieje się to jednak zbyt wolno, by było to zauważalne dla oczu człowieka.

Źródło zdjęcia: www.stolowe.infopl.info

Dodano: 2016-06-03 15:26:00
Poprzedni 1 / 3

Komentarze (0)
Dodaj komentarz