Kudowa-Zdrój wzbogaciła się o zielnik Baby Jagi

Dla miłośników turystycznych wojaży i starych, prasłowiańskich bajek pewnie będzie to nie lada gratka. Choć, prawdę powiedziawszy, zdecydowanie więcej frajdy w Ziołowym Ogrodzie Baby Jagi znajdą amatorzy uprawiania przydomowych ogródków. Wszystko za sprawą nowej atrakcji, którą niedawno wprowadziło Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju.

Do tej pory funkcjonujący w nadgranicznej dzielnicy Pstrążna koncentrował się bardziej na przyziemnej rzeczywistości. Kuźnia, pasieka, wiatrak, chałupy mieszkalne i szereg innych budynków - a wszystko dokładnie tak, jak w sudeckiej wsi na przełomie XVIII i XIX wieku. Ówczesną codzienność odwiedzający Kudowę turyści mogą poznać jeszcze lepiej dzięki samodzielnej “pracy” w warsztatach rzemieślniczych oraz tradycyjnym, szykowanym na miejscu produktom kulinarnym. Ziołowy Ogród Baby Jagi wprowadza tutaj nieco bajkowej magii, choć z zachowaniem podstawowej misji całej placówki.

Zielnik to bowiem miejsce na najróżniejsze zioła, postać wrednej czarownicy to tylko drobny, przypominający zresztą o lokalnym folklorze akcent. Rośliny posadzone w ogrodzie nie są tylko i wyłącznie ozdobą - wiele z tych ziół będzie wykorzystywanych w gastronomii, która funkcjonuje na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. I niewątpliwie będą to bardzo zdrowe smakowitości, gdyż tutejsze zioła rosną z dala od terenów przemysłowych, gdzie powstaje mnóstwo skażających rośliny zanieczyszczeń. Istnieje też opcja przygotowywania medykamentów zgodnie z dawnymi recepturami. Trzeba jednak wspomnieć, że nie wszystkie zasadzone gatunki będą jadalne - lepiej zatem, żeby turyści nie zrywali ziół na własną rękę.

Na pomysł urządzenie Ziołowego Ogrodu Baby Jagi wpadła Maria Wolska, która na co dzień pracuje w kudowskim skansenie. Fundusze na budowę nowej atrakcji - chatki, bajkowych figur, alejek, mostków, oczek wodnych etc. - w przeważającej mierze pochodzą z budżetu obywatelskiego. Jak widać mieszkańcy Kudowy-Zdroju bardzo cenią sobie turystyczny potencjał Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.

Dodano: 2017-09-28
Komentarze (0)
Dodaj komentarz