5 najlepszych sposobów na utrzymanie ciepła tej zimy

Okres jesienno-zimowy wielu z nas kojarzy się nie tylko z szaroburą pogodą, ale także spadkiem energii i niechęcią do aktywności fizycznej. Wszechobecne zimno nie nastraja do ruchu na świeżym powietrzu, a jest to jeden z filarów zdrowego życia. Jak sprawić, by było nam ciepło nawet w największe mrozy? W dzisiejszym artykule zdradzamy kilka sprytnych sposobów, by zachować ciepło i pozostać aktywnym, nawet gdy pogoda nie sprzyja.

Kurtka puchowa — podstawa zimowej garderoby

Kurtka puchowa przyda się nie tylko, gdy planujemy górską wyprawę, ale także na co dzień, w szczególności, jeśli przemieszczamy się komunikacją miejską i spędzamy wiele czasu na przystankach. Wybierając kurtkę, koniecznie zwróćmy uwagę na skład jej wypełnienia — tylko kurtka z zawartością naturalnego puchu zapewni nam ciepło. Najlepiej szukać kurtki w sklepie specjalizującym się w odzieży outdoorowej, np. e-horyzont.pl. W przeciwieństwie do sztucznych puchówek dostępnych w sieciówkach, znajdziemy tam modele przystosowane do użytkowania nawet w bardzo niskich temperaturach.

Ubieranie się na cebulkę

W miesiącach przejściowych pogoda potrafi się niekiedy zmieniać z godziny na godzinę. Warto być wtedy przygotowanym na każdą ewentualność. Nie służy nam ani marznięcie w zbyt lekkim ubraniu, ani przegrzewanie się. Przebywanie w mokrej, przepoconej odzieży, gdy nagle spadnie temperatura to gwarantowany przepis na przeziębienie. Dlatego najlepiej mieć na sobie wiele cienkich warstw, które w razie potrzeby zdjąć lub założyć. Dobrze też, by każda warstwa była w miarę luźna, by ubrania nie krępowały naszych ruchów. Jako warstwa wierzchnia dobrze sprawdzają się cienkie puchówki. Duży wybór kurtek znajdziemy na https://sklep.jack-wolfskin.pl/kobieta/kurtki/kurtki-puchowe-damskie.html. Pod taką kurtkę zmieści się gruby sweter, a ponieważ jest lekka, łatwo ją zdjąć i nosić ze sobą. 

Bielizna termoaktywna dla komfortu termicznego

Jeśli aktywnie spędzamy czas na dworze, świetnym rozwiązaniem będzie komplet odzieży termoaktywnej. Zaprojektowana dla sportowców, ma za zadanie odprowadzać wilgoć ze skóry. Dzięki temu nawet ruszając się intensywnie, czujemy się sucho i komfortowo. Jeśli jesteśmy wyjątkowymi zmarzluchami, możemy rozważyć zakup odzieży termicznej, najczęściej wykonanej z wełny merynosów. Jest to nieco większy wydatek, ale tego typu bielizna sprawia, że jest nam ciepło, nawet kiedy czekamy na autobus w mroźną pogodę.

Prawdziwa wełna zamiast akrylu

W sklepach wśród zimowych kolekcji królują ubrania z akrylu. Niestety, pomijając cenę i piękne kolory, akryl nie jest najlepszym wyborem, gdy chcemy, by było nam ciepło. Ubrania akrylowe nie tylko nie grzeją, ale także nie oddychają, przez co pocimy się i jest nam jeszcze zimniej. Gdy chodzi o właściwości grzewcze oraz termoregulacyjne, wełna to strzał w dziesiątkę. Swetry, sukienki oraz dodatki, jak np. czapki, wykonane z prawdziwej wełny, doskonale uchronią nas przed zimnem, a dodatkowo pozwalają skórze oddychać.

Buty przystosowane do zimowych warunków

Ostatnim, bardzo ważnym elementem zimowej garderoby, którego nie możemy zaniedbać, są dobrej jakości buty. Buty zimowe powinny mieć koniecznie grubą podeszwę i wodoodporną membranę. W tej roli najlepiej sprawdzają się klasyczne śniegowce i trapery. W wyjątkowych sytuacjach, gdy chcemy wyglądać bardziej elegancko, dobrym rozwiązaniem są też specjalne wkładki termiczne, izolujące od zimnego podłoża.

Jak ubrać się w góry?

Przede wszystkim należy ubierać się warstwowo. Zacznij od warstwy podstawowej, takiej jak bielizna i koszulki termoaktywne. Następnie dodaj warstwę środkową w postaci kurtki lub kamizelki z polaru lub materiału syntetycznego, która jest wiatroszczelna. Na koniec dodaj warstwę zewnętrzną z tkaniny chroniącej przed wiatrem i deszczem. Staraj się nosić ubrania wykonane z tkanin odprowadzających wilgoć, które utrzymują Cię w suchości, ale nie zatrzymują ciepła, gdy jesteś mokry.

Dodano: 2021-11-26 20:11:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz