Źródełko Maryi

Kudowskie wody są lecznicze z różnych powodów. Woda ze Źródełka Maryi znajdującego się na południe od miasta, przy niebieskim szlaku turystycznym przez Zieloną Dolinę ma właściwości lecznicze, bo jak mawiają, źródełkiem opiekuje się sama Matka Boska Bolesna.

Gminna wieść niesie, że w 1830 r., tutejszy leśniczy Ignacy Siegiel znalazł pod jednym z rosnących tu drzew obraz przedstawiający Matkę Boską Bolesną. Powiesił go na drzewie i przejęty odkryciem często odwiedzał, by się pomodlić. Któregoś razu dojrzał tryskające w tym miejscu źródełko. Gdy w 1832 r. wybuchła w pobliskim Słonem epidemia cholery, ludzie przyszli tu błagać o ratunek. Ich modły zostały wysłuchane, zaraza wkrótce ustąpiła.

Coraz częściej słyszano też o przypadkach cudownych uzdrowień do jakich dochodziło u źródełka, zwłaszcza w chorobach oczu.

Drzewa w pobliżu zapełniły się świętymi obrazkami wieszanymi przez wdzięcznych Matce Boskiej ludzi. Wkrótce zbudowano drewnianą kapliczkę, w której je wszystkie umieszczono. W 1887 r. na jej miejscu stanęła kapliczka murowana, poświęcona przez proboszcza z Czermnej, ks. Juliusza Becka.

Dwa razy w roku, w Święto Matki Boskiej Bolesnej i Święto Trójcy Przenajświętszej odprawiana jest tutaj msza święta, zaś przez cały rok nawiedzają to miejsce pielgrzymi i przemierzający Góry Stołowe wędrowcy.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz