Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki - drugi, po Kamieńczyku największy wodospad w polskich Sudetach. Niemal pionowa kaskada na rzece Wilczka mierzy ok. 23 metry wysokości. Przed powodzią w 1997 roku wodospad był wyższy o jakieś 4 metry. Jak to możliwe? Wezbrane wody wymyły i oderwały sztuczny skalny próg, zamontowany jeszcze w XIX wieku.

Ocenia się, że przed II Wojną Światową podwyższane przez ludzi Wilczki mogły mieć nawet ponad 30 metrów. Po zakończeniu zbrojnego konfliktu i włączeniu tego obszaru w terytorium Polski, wodospad oficjalnie nazwano „Wodogrzmotami Żeromskiego”. Jednak uznany pisarz nie miał nic wspólnego z okolicą, nigdy tutaj nie był nawet turystycznie, więc narzucona przez władze nazwa ostatecznie się nie przyjęła.

Wodospad Wilczki mieści się na terenie utworzonego w 1958 r. rezerwatu przyrody – poza okolicznym krajobrazem, ochronie podlega również wyjątkowa szata roślinna. Po opadnięciu z głośnym hukiem do kotła, rzeka płynie dalej przez wąski skalny wąwóz. Ściany tzw. kanionu amerykańskiego sięgają nawet 25 metrów. Teren jest jednak otwarty dla turystów, a ułatwienia w postaci mostu, tarasów widokowych i schodów pozwalają obejrzeć piękny wodospad właściwie z każdej strony.

Do Wodospadu Wilczki można dojść czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim. Najbliższy parking znajduje się w Międzygórzu. Niespełna kilometr w dół rzeki od wodospadu mieści się zapora ze zbiornikami przeciwpowodziowymi, wybudowana w latach 1906-1908.

Tama może przyjąć ok. sto milionów litrów wody. Taka pojemność okazała się niewystarczająca w 1997 roku, w trakcie powodzi stulecia, kiedy to woda przelewała się nad górną krawędzią. Zapora była bliska rozszczelnienia, na szczęście konstrukcja wytrzymała napór w jednym kawałku. Po powodzi konstrukcję wzmocniono. Umożliwiono również turystom przejście koroną tamy, skąd można podziwiać niesamowite widoki.

Zapora wodna w Międzygórzu ma ponad 29 metrów wysokości i około 108 m długości. Stanowi fragment zielonego szlaku turystycznego, którym można dotrzeć m.in. do Sanktuarium Maria Śnieżna, na Igliczną (845 m n.p.m.), Czarną Górę (1205 m), do Stronia Śląskiego, na szczyt Żmijowca (1153 m) czy Przełęcz Śnieżnicką.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz