Teatr Zdrojowy

Prawdopodobnie najważniejsza scena w Kudowie-Zdroju, która gości najistotniejsze wydarzenia kulturalne w mieście, nie mieści się wcale w dedykowanym sztuce budynkowi. Deski Teatru Zdrojowego stanowią integralną część współczesnego sanatorium „Polonia”.

Budowla z charakterystyczną spiczastą wieżyczką nie powstała od razu z myślą o kuracjuszach. Wybudowano ją w 1906 roku, jako Hotel Książęcy Dwór (niem. Fürsten Hof). Sala koncertowo-widowiskowa była ważnym dodatkiem do 125 luksusowych pokoi i tzw. łazienek mineralnych. W monumentalnym obiekcie gościł choćby Winston Churchill.

Piękny, pięciokondygnacyjny hotel z parkiem i fontanną stał się ważną inspiracją artystyczną. Jan Koplowitz napisał książkę „Bohemia mój los”. Na jej podstawie w 1983 r. nakręcono serial „Hotel Polanów i jego goście". Reżyserem trzyodcinkowej NRD-owskiej produkcji był Horst Seemann.

Bez wątpienia największym wydarzeniem w kudowskim Teatrze Zdrojowym jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Wyremontowana sala teatralna gości również Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz