Pomnik Anny Świdnickiej

Okazała instalacja, wybudowana w 2004 r. z okazji jubileuszu 650-lecia Kudowy-Zdroju. Najstarszą częścią dzisiejszego miasta jest jednak Czermna - do 1970 r. samodzielna wieś, która wybrała królową Czech i prawnuczkę Władysława Łokietka na swoją patronkę i opiekunkę.

Osadę po raz pierwszy wzmiankują dokumenty diecezji praskiej z 1354 roku. Rok wcześniej Anna, księżniczka świdnicko-jaworska, zawarła małżeństwo z Karolem IV Luksemburskim. Warto przypomnieć, że w 1355 r. w Rzymie odbyła się koronacja cesarska pary. Tym samym Anna, wywodząca się przecież z dynastii Piastów została - jedną z najważniejszych i najbardziej wpływowych osobistości w średniowiecznej Europie. “Nasza” cesarzowa utrzymywała relacje m.in. ze słynnym poetą Franciszkiem Petrarką czy też samym papieżem Innocentym VI.

Pomnik Anny Świdnickiej w Kudowie wyróżnia się niezwykłą formą. Postać królowej, zamiast dumnie spoglądać z cokołu, stoi we wnęce quasi-zamku - oczywiście starannie wystylizowanego tak, by wyglądał jak żywcem wyjęty ze średniowiecza.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz