Podziemna Trasa Turystyczna
- Kudowa-Zdrój
- Atrakcje
- Podziemna Trasa Turystyczna
- Adres Zawiszy Czarnego 3
57-300 Kłodzko - Telefon+48 748 736 477
- Telefon+48 519 409 181
- E-mailbiuro@podziemia.klodzko.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Kiedyś znali je nieliczni speleolodzy i garstka fascynatów oczarowanych historią Kłodzka. W 1976 r. zostały udostępnione do zwiedzania jako Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego (wejście od ul. Zawiszy Czarnego 3). Kłodzkie podziemia drążone były przez mieszkańców miasta już w XIII w. Służyły zarówno celom gospodarczym - jako piwnice, w których przechowywano wino i żywność oraz militarnym - jako miejsce schronienia przed ewentualnym najeźdźcą.
Przebiegająca nimi trasa turystyczna powstała po tym, jak w latach 50 XX w., do ratowania części starówki zagrożonej zawaleniem wezwano na pomoc specjalistów. Kilka zabudowań przy północnej pierzei rynku musiano wyburzyć, pozostałą część podziemi udało się zabezpieczyć na tyle, by znajdujące się nad nimi budynki, m.in. ratusz, nie były zagrożone zawaleniem.
Prace te ujawniły możliwość utworzenia wyodrębnionego ciągu podziemnych wyrobisk, tworzącego wielopoziomową podziemną trasę, wiodącą pod ulicami Kłodzka. 10 lat zajęło ich zabezpieczenie i udostępnienie turystom. Podziemna Trasa Turystyczna ma ponad 500 m długości i prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego pod Placem Kościelnym, ulicami Kościelną, Armii Krajowej, Tumską i Czeską, do wyjścia w rejonie ul. Grodzisko.
Podziemny szlak składa się z ciągu korytarzy, pochylni i komór, jest oświetlony, a w kilku jego odgałęzieniach znajdują się ekspozycje o charakterze historycznym. Można tam zobaczyć m.in. stare beczki, studnię, piec chlebowy, miniatury gilotyn, topór katowski.
Źródło zdjęcia: https://www.podziemia.klodzko.pl/
Wielowiekowe korytarze, wypełnione interesującymi eksponatami i niepowtarzalną atmosferą sączącą się z każdego kąta. Podziemna Trasa Turystyczna to niezwykłe muzeum, prezentujące historię regionu - w tym jej mroczne i krwawe aspekty. Chodniki wykopywano już w XIII wieku - jako magazyny i awaryjne schronienie. Do zwiedzania zostały udostępnione w 1976 roku (źródło zdjęcia).
Opinie