Park Zdrojowy

Dobrze, jeśli jest trochę egzotyczny. Pochodzące z ciepłych krajów rośliny robią w nim na kuracjuszach bardzo dobre wrażenie. Kojarzą się ze słońcem, żywotnością i zdrowiem.

W Parku Zdrojowym, w Kudowie-Zdroju położonym u podnóża góry Parkowej rosną m.in. agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowe i rododendrony. Są dorodne, mają mocne kolce i cudnej urody kwiaty. Poukrywane wśród innych drzew, krzewów i kwiatów współtworzą roślinne kompozycje mieniące się kolorami zależnymi od pór roku. Można je podziwiać spacerując po parkowych alejkach wyłożonych granitową kostką, bądź pokrytych żwirem, pięknie oświetlonych przez stylowe latarnie.

Przy okazji warto napić się mineralnej wody w Pijalni Wód znajdującej się przy głównym wejściu do parku od strony ul. Zdrojowej lub pod „pająkiem” chroniącym źródełka w głębi parku.

Pijalnia Wód połączona z nową halą spacerową i nowymi łazienkami została zbudowana na początku XX w. jako półkolisty budynek nawiązujący do architektury barokowej. Jej wnętrze zdobią m.in. malunki węgierskiego malarza Arpaga Molnara ukazujące stary zdrój.

Naprzeciwko wyrasta „Zameczek” czyli niegdysiejszy dom gościnny, obecnie sanatorium, wzniesiony w 1772 r., obok zaś dawny dom zdrojowy wystawiony w 1905 r. jako tzw. Książęcy Dwór, dziś Sanatorium Polonia, w którym znajduje się m.in. Teatr Zdrojowy.

W pobliżu mieści się dawna hala spacerowa czyli otwarta konstrukcja żeliwna, zwana dziś „Teatrem Pod Blachą”. Od zachodu park zamknięty jest okazałym stawem. Założenie powstało w XVIII w. W następnym stuleciu zostało powiększone o wspomniany staw.

Lata 20 XX w. uważane są za lata świetności parku. Jego niedawna renowacja przywróciła mu właśnie ówczesny, znany z rycin, obrazów i starych fotografii wygląd.

Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz