Obronna dzwonnica

Jako że sąsiaduje ze słynną kaplicą Czaszek, to niewielu turystów zaszczyca ją choćby przelotnym spojrzeniem. I zupełnie niesłusznie. Przecież to prawdopodobnie najstarsza zachowana dzwonnica na całej Ziemi Kłodzkiej, co czyni z budowli całkiem wartościowy zabytek.

Późnogotycką wieżę postawiono na planie kwadratu w 1603 roku - pierwotnie jako bramę do kościoła św. Bartłomieja. Dzięki wychodzącym na wszystkie strony okienkom strzelniczym, mogła w razie wyższej konieczności pełnić również funkcje obronne. Później dwukrotnie ją przebudowywano, w 1668 r. i jeszcze w XIX stuleciu. Za drugim razem kopułę wieńczącą szczyt zastąpiono czterospadowym hełmem. Wtedy też na każdej ze ścian zamontowano pracujące do tej pory tarcze z zegarami.

Górna część wieży - tzw. makowica - jest bardzo dokładnie pokryta ozdobnymi łupkami. Dekoracyjne wzory są charakterystyczne dla całego polsko-czeskiego pogranicza w Kotlinie Kłodzkiej. U podstawy wieży ustawiono pomnik upamiętniający tych mieszkańców Czermnej, którzy nie powrócili z frontów krwawej I Wojny Światowej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz