Obronna dzwonnica

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jako że sąsiaduje ze słynną kaplicą Czaszek, to niewielu turystów zaszczyca ją choćby przelotnym spojrzeniem. I zupełnie niesłusznie. Przecież to prawdopodobnie najstarsza zachowana dzwonnica na całej Ziemi Kłodzkiej, co czyni z budowli całkiem wartościowy zabytek.

Późnogotycką wieżę postawiono na planie kwadratu w 1603 roku - pierwotnie jako bramę do kościoła św. Bartłomieja. Dzięki wychodzącym na wszystkie strony okienkom strzelniczym, mogła w razie wyższej konieczności pełnić również funkcje obronne. Później dwukrotnie ją przebudowywano, w 1668 r. i jeszcze w XIX stuleciu. Za drugim razem kopułę wieńczącą szczyt zastąpiono czterospadowym hełmem. Wtedy też na każdej ze ścian zamontowano pracujące do tej pory tarcze z zegarami.

Górna część wieży - tzw. makowica - jest bardzo dokładnie pokryta ozdobnymi łupkami. Dekoracyjne wzory są charakterystyczne dla całego polsko-czeskiego pogranicza w Kotlinie Kłodzkiej. U podstawy wieży ustawiono pomnik upamiętniający tych mieszkańców Czermnej, którzy nie powrócili z frontów krwawej I Wojny Światowej.

Mini przewodnik

Konstrukcja wzniesiona w 1603 roku, co czyni z niej najstarszą zachowaną dzwonnicę w Kotlinie Kłodzkiej. Początkowo pełniła funkcję kościelnej bramy o wzmocnionym “na zapas” potencjale obronnym. Późnogotycką wieżę, zbudowaną na planie kwadratu, dwukrotnie przerabiano. Pojawiły się m.in. zegary, czterospadowy dach czy ozdobne wzory ułożone z łupków.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja