Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Można się tam poczuć jak mieszkaniec sudeckiej wsi 100 a nawet 200 lat temu. W malowniczej okolicy, na zboczu, z którego widać Karkonosze ze Śnieżką, w Pstrążnej będącej dzielnicą Kudowy-Zdroju znajduje się osobliwe Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego (ul. Pstrążna 14).

Osobliwe, bo jego zwiedzaniu towarzyszy wliczona w cenę biletu degustacja chleba razowego z mąki żytniej przygotowanego wedle starej, tutejszej receptury, bułeczek z kaszy gryczanej wypiekanych według sposobu, jaki w 1945 r. przywieźli tu ze sobą przesiedleńcy z Podola (pieczywo podawane jest z masłem bądź smalcem) a także herbaty i maślanki.

Muzeum współtworzą budynki stanowiące przykłady drewnianej architektury ludowej Pogórza Sudeckiego, w tym: chałupy mieszkalne z XVIII i XIX w., zajazd z XIX w., XIX-wieczna kuźnia, dzwonnica, wiatrak „koźlak”, XX-wieczna pasieka wykonana przez znakomitego pasiecznika, artystę ludowego z Bolkowa, Ryszarda Sułkowskiego.

Obiekty są bogato wyposażone w meble oraz sprzęty gospodarstwa domowego pochodzące z XVIII, XIX i początków XX w. Główny budynek muzeum znajduje się w starej kuźni z 1856 r., w której można podglądać pracę mistrza kowalskiego, a nawet będąc pokrzepionym pysznym chlebem, samemu spróbować roboty kowalskiej.

W budynku mieści się także wystawa prezentująca miejscowe rękodzieło oraz sklepik z pamiątkami.

Na terenie muzeum hodowane są owce, które przypominają zwiedzającym, że jednym z najważniejszych zajęć w regionie było tkactwo.

Przy skansenie znajduje się łowisko pstrąga i karpia, gdzie zgłodniali sami mogą złowić swą zdobycz, a potem usmażoną zjeść ze smakiem delektując się równocześnie widokiem zabudowań muzeum.

Cennik
  • Bilet normalny – 7 zł
  • Bilet ulgowy – 5 zł
  • Bilet specjalny na lekcję misterium chleba - 10 zł (lekcje prowadzone od wtorku do piątku).
Mini przewodnik

Wehikuł czasu, przenoszący gości nawet do XVIII stulecia. Skansen tworzy szereg wyremontowanych bądź wystylizowanych budynków i obiektów (m.in. chaty mieszkalne, wiatrak koźlak, pasieka, kuźnia czy zajazd),wyposażonych i udekorowanych zgodnie z duchem epoki. Nie brakuje też interaktywnych atrakcji, w rodzaju warsztatów kowalskich, łowienia ryb i innych.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja