Most św. Jana na Młynówce

  • Adres Wita Stwosza
    57-300 Kłodzko
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

To jeden z najbardziej znanych mostów na Ziemi Kłodzkiej. Pomimo swych niewielkich rozmiarów porównywany jest wszak do mostu Karola w Pradze. Most św. Jana przerzucony jest nad Młynówką i łączy Wyspę Piasek z historycznym centrum Kłodzka.

Przypuszczalnie jego budowę w pierwotnej formie ukończono w 1390 r. Jej początki sięgają prawdopodobnie drugiej połowy XIII w. Most wzniesiono z kamienia oraz barokowej i późniejszej cegły. Jako zaprawę zastosowano najpewniej spoiwo wapienne z dodatkiem ogromnej ilości kurzych białek, przez co niektórzy nazywają go „Mostem na jajach”. Inne popularne określenia tego pięknego zabytku to "most gotycki" oraz "most Wita Stwosza".

Zabytek wspiera się na 3 filarach i posiada 4 przęsła, przy czym 2 skrajne są węższe i ostrołukowe. Niegdyś na końcach mostu znajdowały się bramy Górna i Dolna. Tę pierwszą wzniesiono już w XIII w. i jak się przypuszcza stanowiła ona część miejskich murów obronnych. Dolną zbudowano w drugiej połowie XV w. Obie zostały rozebrane w XIX stuleciu.

Most był wielokrotnie przebudowywany i wzmacniany, zwłaszcza w czasie wojen husyckich oraz remontowany w stuleciach XVII-XXI. Owocem ostatniej renowacji z 2007 r. jest nowa kostka brukowa oraz oświetlające zabytek, stylowe lampy. Most ozdobiony jest przez 6 kamiennych figur, które zostały ufundowane przez bogatych mieszkańców Kłodzka w XVII-XVIII w.

Po zachodniej stronie zabytku, na przechodniów spoglądają rzeźby patrona mostu, najpopularniejszego na Śląsku świętego - św. Jana Nepomucena, a także św. Wacława oraz figura ukazująca Pietę, po wschodniej zaś patron miasta św. Franciszek Ksawery, Ukrzyżowany, oraz rzeźba przedstawiająca Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Panny Marii.

Mini przewodnik

Mniejszy, za to starszy “bliźniak” praskiego Mostu Karola. Piękną i zdobną przeprawę nad Młynówką, łączącą centrum Kłodzka z Wyspą Piasek, wybudowano już w 1390 r. Oczywiście konstrukcję na przestrzeni dziejów wielokrotnie remontowano i modernizowano. Kłodzki most posiada 6 pięknych, kamiennych rzeźb z XVII i XVIII w., prezentujących biblijne sceny i świętych.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja