Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski (sierpień),który pierwszy raz odbył się w uzdrowisku, w 1962 r., ściągają do miasta tysiące melomanów, nieustająco oczarowanych geniuszem muzycznym Stanisława Moniuszki (1819-1872).

Na deskach Teatru Zdrojowego, w „Teatrze pod Blachą” i Sali Koncertowej obok Pijalni, rozbrzmiewają wówczas najsłynniejsze opery kompozytora, m.in. „Halka”, „Straszny Dwór”, „Hrabina”, „Verbum Nobile” oraz jego pieśni, a także utwory każdego roku innych muzyków.

Na festiwalu wystąpiło już kilka tysięcy śpiewaków i muzyków, znane zespoły operowe, orkiestry symfoniczne i kameralne, gwiazdy scen operowych i teatralnych z Polski, Czech, Danii, Japonii, Kanady, Kuby, Litwy, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, USA, Włoch.

Każdego roku wydarzeniu towarzyszą inne atrakcje. Jedną z nich był koncert „Przeboje Stanisława Moniuszki”, którego wykonawcami byli m.in.: Elżbieta Adamek, Danuta Rinn, Irena Santor i Marek Grechuta a także „Polonez Moniuszkowski” czyli przemarsz ulicami miasta artystów festiwalowych w polskich strojach szlacheckich przy muzyce poloneza moniuszkowskiego.

Mini przewodnik

Jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Kudowy-Zdroju, tradycyjnie planowane na sierpień. Organizowany na kilku scenach od 1962 r. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki klasycznej i twórczości polskiego kompozytora. Koncertom często towarzyszą dodatkowe atrakcje, jak np. strojna parada w takcie poloneza.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja