Kościół św. Bartłomieja

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Prawdopodobnie najistotniejsza wspólnota na obszarze Kudowy-Zdroju - a to z tego względu, że na terenie tej właśnie parafii mieści się słynna kaplica czaszek. Jednak sama główna świątynia również może być interesująca dla miłośników zabytków i architektury sakralnej.

Współczesny kościół św. Bartłomieja wybudowano w XVI wieku - poważnie rozbudowany w XVIII stuleciu, za czasów probostwa ks. Wacława Tomaszka - tego samego, który utworzył Kaplicę Czaszek - miejsce refleksji nad życiem i śmiercią z doczesnych szczątek dziesiątków tysięcy anonimowych ofiar wojen i zaraz, które nie oszczędzały mieszkańców Czermnej i innych okolicznych miejscowości. Historia tutejszej parafii sięga jednak co najmniej XIV wieku.

Współcześnie wnętrza nieznacznie tylko przypominają o barokowym bogactwie, dostrzegalnym jeszcze na zdjęciach z lat ‘30 XX wieku. Duża część malowideł na sklepieniu i drobnych elementów dekoracyjnych nie przetrwało próby czasu. Za to dzięki pracom konserwatorskim przepiękne ołtarze, niektóre freski, bogato zdobione chór i ambona zachowały blask z minionych stuleci. W honorowym miejscu wisi “cudowny” i “łaskami słynący” obraz Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca.

Poza murami kościoła św. Bartłomieja znajduje się m.in. zabytkowa obronna dzwonnica oraz parę wartych wzmianki miejsc pamięci. Najważniejszym z nich jest grób ks. Gerharda Hirschfeldera - błogosławionego duszpasterza młodzieży, ofiary hitleryzmu. Są też pomniki poświęcone wszystkim księżom, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych oraz polskim oficerom wymordowanym w Katyniu i Miednoje.

Mini przewodnik

Główna świątynia najstarszej parafii w okolicy, z całą pewnością istniejącej już w XIV wieku. Dzisiejszy kościół św. Bartłomieja powstał natomiast w XVI w. Przybytek przebudował później ks. Wacław Tomaszek - założyciel słynnej kaplicy czaszek. We wnętrzach zabytku zachowała się tylko pewna część z barokowego wystroju - np. ołtarze, ambona, chór i kilka fresków.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja