Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Złoto - na dobrą sprawę do niczego konkretnego, niezbędnego do przetrwania nie da się go wykorzystać, a mimo to w praktyce od wieków decyduje o wielu żywotach. Wiadomo, że w regionie pierwsi poszukiwacze kopali już 4 tysiące lat temu, a pierwsze oficjalne dokumenty mówiące o tutejszej kopalni pochodzą z 1273 roku. W ciągu blisko 700 lat jej funkcjonowania, w Złotym Stoku wydobyto ok. 16 ton czystego kruszcu. Szacuje się, że przez ten czas na 21 poziomach powstało blisko 300 kilometrów chodników, sztolni i szybów.

Do zwiedzania udostępniono liczący 500 m długości odcinek Sztolni Gertrudy. Wystawy prezentują interesującą kolekcję planów i map złotostockiej kopalni, oryginalny sprzęt (m.in. wózek transportowy i piec muflowy), górnicze narzędzia i różne minerały. Są też stylizowany skarbiec, upiorny chodnik śmierci oraz dowcipne Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. W podziwianie podziemi umiejętnie wpleciono barwne legendy o złocie i Złotym Stoku. W 2013 r. otworzono specjalną Izbę Pamięci, gdzie prezentuje się historyczne pamiątki związane z górnictwem oraz miastem.

Całkiem bogata jest oferta dodatkowych, osobno płatnych atrakcji, takich jak bicie monety, płukanie złota, gry terenowe czy spływ zalanymi podziemnymi korytarzami. Na terenie Kopalni Złota funkcjonują 3 intrygujące, pełne wymyślnych zagadek escape roomy. Warto jeszcze wspomnieć, że obiekt sąsiaduje ze Średniowieczną Osadą Górniczą.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz