Góry Bialskie
- Kudowa-Zdrój
- Atrakcje
- Góry Bialskie
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Chcesz poczuć prawdziwy zew natury w Sudetach? Szukasz miejsca, gdzie w wypoczynku nie przeszkodzą tłumy wędrowców na szlaku i pozostałych turystów? Udaj się w południowo-wschodnią część Ziemi Kłodzkiej - w Góry Bialskie. Tu, na mało uczęszczanych trasach, wśród terenów o niezaprzeczalnych walorach przyrodniczych, z łatwością odnajdziesz spokój i złapiesz wyjątkowy kontakt z Matką Naturą.
Specjalny charakter Gór Bialskich dostrzegła już w połowie XIX wieku Marianna Orańska – księżniczka niderlandzka, właścicielka okolicznych ziem. Zachwycona niezwykłą przyrodą – miała określić Góry Bialskie mianem raju – wprowadziła ograniczenia w wyrębie lasów, co ocaliło walory krajobrazowe. Utworzone po latach rezerwaty „Nowa Morawa” oraz „Puszcza Śnieżnej Białki” (nazywana również Puszczą Jaworową) zachęcają do wędrówek pośród gęstej, różnorodnej i rzadko występującej w innych regionach roślinności. Góry Bialskie, dzięki niewielkiemu zaludnieniu i bogactwu pierwotnych gatunków, zasłużyły na nazywanie ich sudeckimi Bieszczadami.
Pragnący wchodzić na kolejne szczyty będą mogli odhaczać kolejne tysięczniki, tak po polskiej jak i po czeskiej stronie granicy. Nieznacznie wyżej położone są wierzchołki gór w południowej części pasma. Na zdobycie czekają m.in. Smrek (1125 m n.p.m.),Postawna (1124 m),Rudawiec (1106 m),Czernica (1083 m),Iwinka (1079 m),Orlik (1068 m) oraz Sucha Kopa (1055 m).
Nie wszędzie da się dotrzeć podążając wytyczonym szlakiem. Pieszo, na rowerze albo na biegówkach, warto czasem skręcić w leśny, wydeptany przez poprzedników trakt (należy jednak zapamiętać, że Czesi są zwykle mniej tolerancyjni na wypady poza wyznaczone trasy, zwłaszcza na obszarach objętych ochroną). Żaden ze szlaków nie prowadzi przez rezerwat „Nowa Morawa”, podobnie jest ze szczytem Postawna. Dlatego też do zdobycia Korony Gór Polskich wymagane jest wejście na Rudawiec, a nie najwyższy wierzchołek po polskiej stronie pasma.
W Górach Bialskich przebycie większości szlaków (i leśnych ścieżek) nie powinno nikomu nastręczać większych problemów. Przejście, czy też przejazd na rowerze lub nartach biegowych, oceniane są z reguły jako łatwe. Jednak jakość utrzymania tras, ze względu na niewielką liczbę turystów, może niektórym nie zagwarantować odpowiedniego poziomu komfortu.
Narciarze pragnący poszusować po lokalnych stokach, mogą liczyć na pojedyncze wyciągi w Nowej Morawie, Bielicach i Nowym Gierałtowie. Nie będą one stanowić wyzwania dla doświadczonych, najlepsze wrażenia zapewnią początkującym i średnio-zaawansowanym amatorom szaleństw na śniegu. Ze względu na specyficzny mikroklimat Gór Bialskich, właściwie nie ma możliwości, by w środku zimy pokrywa białego puchu była niewystarczająca.
Góry Bialskie – zależnie od źródeł – raz są traktowane jako osobne pasmo, raz zalicza się je jako część Gór Złotych, czasem włącza się je do Masywu Śnieżnika. Ciągną się od Stronia Śląskiego ku południowemu-wschodowi, przez niewielką wieś Bielice, dalej na południe wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, do przełęczy u Trzech Granic (tu stykają się 3 historyczne krainy: Śląsk, Morawy oraz Ziemia Kłodzka).
Góry Bialskie nie są odpowiednim miejscem na wycieczki i wypoczynek dla wszystkich. Odludne, dość słabo zagospodarowane, niemal pozbawione skał, z najczęściej płaskimi wierzchołkami szczytów, z których dość trudno podziwiać widoki. Ich głównym atutem jest dzikość. Pozwolą odetchnąć pełną piersią czystym powietrzem i całkowicie odciąć się od cywilizacji.
Uznawane dość powszechnie za najspokojniejszą, a zarazem najbogatszą w walory przyrodnicze część Sudetów. Już w XIX wieku księżna niderlandzka Marianna Orańska, będąca właścicielką okolicznych terenów, zdecydowała o restrykcyjnym ograniczeniu wyrębu tutejszych lasów. Dzięki temu zachował się pierwotny krajobraz i przetrwało wiele cennych gatunków.
Opinie