Błędne Skały

Jedna z najciekawszych części Gór Stołowych, do odnalezienia jakieś 5 km na północny wschód od Kudowy-Zdroju, pod granicą z Czechami. Obszar o powierzchni ok. 22 hektarów podlega ścisłej ochronie, a jego wyjątkową wartością są niezwykłe formy skalne.

Głazy cechują się różnym poziomem odporności, dzięki czemu przybierają fantastyczne formy. W Błędnych Skałach, uformowane przez tysiąclecia wodnej i wietrznej erozji piaskowce ciosowe tworzą prawdziwy labirynt. Być może gdyby nie oznakowana ścieżka, nie byłoby wielkim wyczynem zagubienie się pomiędzy „Kurzą Stopką”, „Dwunożnym Grzybem”, „Stołowym Okrętem” i wieloma innymi głazami. Warto pamiętać, że w niektórych miejscach ścieżki, szczeliny między kamieniami są bardzo wąskie – nawet mniej niż pół metra.

Skały mierzą od 5 do 11 metrów, co pozwoliło na wyznaczenie tarasu widokowego na szczycie „Skalnej Czaszy”. Przy sprzyjającej pogodzie, można dostrzec nawet Śnieżkę – oddalony o około 50 kilometrów najwyższy szczyt w Karkonoszach.

Według jednej z legend labirynt Błędnych Skał stworzył Liczyrzepa. Rozgniewany pan gór rzucił klątwę na wieśniaków odprawiających mszę świętą, którzy nawróceni na chrześcijaństwo przestali oddawać mu cześć. Przeklęci ludzie długo jeszcze błąkali się wśród dziwacznych głazów, zanim umarli w męczarniach z głodu.

Krajobraz Błędnych Skał wykorzystali filmowcy, kręcąc adaptację słynnej powieści C.S. Lewisa „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz